wtorek, 15 listopada 2016

Trzymać dziecko do chrztu? Czy może odmówić?!

     Kiedy rodzi się dziecko, a rodzice są katolikami, to myślą od razu o chrzcie i o wybraniu chrzestnych rodziców. Czasem o tych rodzicach chrzestnych myśli się nawet jak jeszcze dzieciątko w brzuszku jest. Przynajmniej ja z mężem myśleliśmy nad wyborem chrzestnych jeszcze kiedy moi chłopcy byli w moim brzuchu!      Nie powiem jakimi kategoriami kierowali się moi rodzice w wyborze chrzestnych dla mnie czy dla mojego rodzeństwa, nie wypowiem się również czym kierowali się moi teście w wyborze takich chrzestnych a nie innych dla każdego ze swoich dzieci. Ale jako że każdy miał rodzeństwo, to wybierali kogoś z rodzeństwa. Czasem wybierali małżeństwo, a czasem tu brata, a tu siostrę, itp. 

     Kiedy my z mężem wybieraliśmy chrzestnych dla każdego z naszych dzieci po kolei, to wbrew wszystkiemu poszło nam dobrze i bez kłótni. Każde z nas ma trochę rodzeństwa, więc było w kim wybierać. Aczkolwiek mega mnie zaskoczył i nawet zezłościł troszkę fakt, kiedy do drugiego synka poprosiliśmy jedną z sióstr męża, aby została chrzestną - a ta odmówiła! Dlaczego? Bo w tym czasie, kiedy miał być chrzest, ona przygotowywała rekolekcje z jakimś tam księdzem bodajże z Afryki w Toruniu. Jak nam odpowiedziała - nie mogła tej organizacji przekazać komuś innemu. Zatkało kakało!!!!!!!! No ale nie będziemy się obrażać, wybraliśmy drugą siostrę męża i jest ok. Jednak taka uraza została, bo kiedy trzeciego synia mieliśmy chrzcić, to od razu mąż powiedział, że na chrzestną nie poprosi tejże siostry! Wybór padł na kuzynkę męża, która bez namysłu się zgodziła. 

     Teraz taka inna historia. Kilka lat temu jedna kuzynka męża, która nie ma za dobrej opinii wśród rodziny, miała chrzcić swoje bodajże wtedy drugie dziecko. Chrzest był już zaplanowany i zostało chyba jak dobrze pamiętam 2 tygodnie do chrztu, a tu ojciec chrzestny, którego wybrała - odmówił trzymania jej dziecka do chrztu! Zadzwoniła wtedy do mojego męża i zapytała się czy ON trzymał by jej dziecko do chrztu? Mąż w sumie bez zastanowienia odpowiedział, że tak. No bo kurcze jakoś tak jesteśmy nauczeni, że nie powinno się dziecku odmawiać! Aczkolwiek były osoby, które w tamtym czasie namawiały mego męża by odmówił z różnych powodów, których tu nie chcę przytaczać, ale mąż powiedział, że niech kuzynka jest jaka jest, ale dziecku nie odmówi i będzie trzymał do chrztu! Parę dni później owa kuzynka zadzwoniła do mnie, z pytaniem, czy ja zostałabym matką chrzestną tego jej dzieciątka, bo chrzestna też odmówiła trzymania do chrztu!? No cóż mogłam odpowiedzieć? Zgodziłam się. Na dosłownie 3 lub 4 dni przed samym chrztem dostaliśmy oboje telefon od tejże kuzynki - że jednak z nas rezygnuje, bo ci pierwsi rodzice chrzestni jednak zdecydowali się i to oni będą trzymać dzieciątko do chrztu! Czyli tak jakby zostaliśmy wyrolowani z roli chrzestnych! :) 

     Jak widzicie na moich 2 przykładach, spotkaliśmy się i z odmową trzymania naszego dziecka do chrztu, jak i odmową zostania chrzestnymi o co wcześniej zostaliśmy proszeni! No cóż, jak głoszą pewne mądre słowa  "Nic co ludzkie nie jest mi obce!''  Aczkolwiek nie rozumiem ludzi, którzy odmawiają trzymania dziecka do chrztu! Naprawdę nie rozumiem, takich ludzi. Najczęściej się tłumaczą, że nie chcą trzymać do chrztu dziecka, bo to jest ogromne obciążenie finansowe! Ja tego tak nie widzę! Kiedy mnie poproszono o trzymanie dziecka do chrztu, to czułam się wyróżniona! Czułam szczęście, że będę mamą chrzestną! Dziś mam tylko 1 chrześniaka, na razie, he, he :) Mąż ma 2 chrześniaczki. Na razie nie mamy wspólnego chrześniaka, ale jeszcze wszystko przed nami :) I czasem kiedy widzę się z moim chrześniakiem, to mówię do niego SYNKU! No przecież jest moim synem chrzestnym :) Czyli tak jakby mam 3 swoich synków i 1 chrzestnego, a mąż ma 3 synków i 2 córki chrzestne :)  Nigdy nawet przez myśl mi nie przeszło - o matko, ile ja będę musiała utopić kasy w tego mojego chrześniaka!!!! Staram się owszem na urodzinki zawsze coś mu kupić, na święta też, ale jakby mnie nie było na to stać, to bym nie kupiła i już! No przecież wszystko z rozumem! Najwyżej, jakby mnie stać nie było, to obdarowałabym go samą czekoladą i myślę, że też by się ucieszył. Mam w rodzinie nawet taki przypadek, kiedy do 3 dzieci rodzice wybrali tego samego ojca chrzestnego! I ten ojciec jakoś daje radę!Nie odmówił z powodów finansowych, bo uważa, że dziecku się nie odmawia!

     Czy Wy też spotkaliście się z odmową trzymania dziecka do chrztu? A może sami odmówiliście z jakichś tam powodów? Kto chętny do podzielenia się swoją historią?

16 komentarzy:

 1. Jeśli chodzi o chrzestnych, to swojej chrzestnej od komunii świętej nie widziałam i nawet nie chcę mieć z nią kontaktu.
  Chrzestna mojej córki po powrocie do toksycznego związku zerwała kontakty nie tylko z nami, ale i z resztą znajomych- tak więc nawet na urodziny mojej córki życzeń nie przysłała.
  Jestem wściekła na nią, bo naprawdę świetna ciotka z niej była.
  Dla Mai też mam już wybranych chrzestnych i wiem jedno- rodzina nie zawiedzie. Chrzestna Hani była moją najbliższą przyjaciółką... była.
  Przy wyborze chrzestnej dla Mai jesteśmy ostrożniejsi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykro tak jest, kiedy chrzestni zapominają o swoich chrześniakach.

   Usuń
 2. Ja jestem chrzestną chłopca i dziewczynki. O ile z moim chrześniakiem mam stały kontakt tak z moją chrześnicą ostatni raz ją widziałam z 3,4 lata temu, z rodzicami jej się nie odzywamy, ale mimo, że między rodzicami jest nie ok zawsze o niej jako o chrześnicy pamiętałam i wysyłałam pocztą prezent na urodziny i Święta, aż w do ub. roku kiedy to świąteczny prezent wrócił do mnie nie odebrany przez jej matkę, tak więc wysyłanie zakończyłam smutne, ale prawdziwe. I Milena niestety jest to najbliższa rodzina siostra męża, która jest chrzestną naszej starszej córy i co i zero kontaktu z chrześnica.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim wypadku matka tego dziecka robi duży błąd, skoro nawet prezenty od Ciebie odsyła. Ehhh... czasem aż słów brakuje.

   Usuń
 3. Ja jestem Matka Chrzestna trzech chlopcow. Odmowilam natomiast mojemu koledze z pracy, poniewaz uwazalam, ze nie spelnilabym sie jako Matka Chrzestna, gdyz poza praca tak naprawde sie "nie znalismy". Rodzicow Chrzestnych trzeba wybierac z glowa. Moim Ojcem Chrzestnym jest mojego ojca brat, ktory pamieta o moich urodzinach jak babcia mu przypomni, a Matka mojej mamy kolezanka z czasow szkoly. Wysle mi smsa, ale chociaz pamieta co roku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz, koledze czy koleżance z która słabo się znam to też bym chyba odmówiła. Ale przyjaciółce czy przyjacielowi już nie.

   Usuń
 4. zdarzyło mi się "odmówić" raz, gdy byłam przed 20-tką i o bycie chrzestną poprosił mnie mój były chłopak ( moja pierwsza miłość) ze swoją ówczesną dziewczyną. Oczywiście nie odmówiłam wprost tylko po długich rozterkach zapytałam ich wprost jak za kilka lat wyjaśnią kim jestem i dlaczego mnie wybrali. Chyba wtedy dopiero dotarło do młodych rodziców, że taki trójkąt się nie sprawdzi i wybrali chrzestnych z rodziny.
  teraz się z tego śmieję, ale wtedy gdyby nikogo nie znaleźli zgodziłabym się, bo tak mnie wychowano.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz, to naprawdę było by dziwne - być chrzestną dziecka byłego faceta! Naprawdę się dziwię, że oni Ciebie prosili. No ale młodzi byliście i nie wiadomo czym oni się kierowali w wyborze chrzestnych.

   Usuń
 5. Trzymałam do chrztu 5 dzieci, bo tak jak mówisz - dzieciom się nie odmawia. Debiutowałam tuż po bierzmowaniu, jako chrzestna synka mojej kuzynki. Bardzo się cieszę, że podczas wyboru chrzestnych nie patrzono na mnie przez pryzmat mojej niepełnosprawności, ale przez pryzmat wiary. Z chrześniakami spotykam się różnie - z tymi co mieszkają dalej to automatycznie rzadziej. Ale zawsze staram się zadzwonić z życzeniami w urodziny czy też imieniny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. WOW! 5 chrześniaków! Szacun! Właśnie, sama pamięć czasem wystarczy. Nie potrzeba wielkich i drogich prezentów.

   Usuń
 6. Ale w sumie to dlaczego miałaby zmieniać plany? Jeśli coś planowała od roku (czy ile bądź), to dlaczego nagle ma to rzucać w diabły tylko dlatego, że narzuciliście termin zakładając, że każdy będzie na Wasze skinienie, bo to chrzest WASZEGO DZIECKA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie, to założyliśmy sobie iż osoba strasznie religijna, nigdy, ale to nigdy nie odmówi trzymania dziecka do chrztu. Niech się pali, wali, nie odmówi. Odmówiła. Trudno - żyje się dalej.

   Usuń
 7. "Nie będziemy się obrażać. Ale uraza pozostała" - to jak w końcu? ;)

  Według mnie argument finansowy nie jest taki od czapy. Mój znajomy zgodził się na bycie ojcem chrzestnym dziecka przyjaciół i, mimo że jest zapracowany, rodzice dziecka mają do niego żal, że rzadko odwiedza dziecko i rzadko kupuje mu prezenty(!).

  Osobiście pewnie bym odmówiła, z tego prostego powodu, że jestem niewierząca. Moim zdaniem rodzice zapominają, że nie każdy musi mieć takie podejście do dzieci jak oni sami. To może być często przyczyna nieporozumień.

  Pozdrawiam Cię serdecznie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To znaczy, że nie obraziliśmy się na tyle, żeby np. nie rozmawiać z tą siostrą męża lub całkowicie wypiąć się na nich. Nie chcemy po prostu już więcej prosić jej o taką funkcję, jak trzymanie dziecka do chrztu.
   Co się tyczy kwestii finansowej, to to owszem zależy zarówno od samych rodziców dziecka, jak i od samych chrzestnych. Aczkolwiek u nas w rodzinie nie wybiera się kogoś bo ma dużo kasy i będzie fajowskie prezenty kupował! Wybieramy chrzestnych takich z jakimi utrzymujemy kontakt, najlepiej najbliższą rodzinę, bo z nią takowy kontakt mamy i wybieramy osoby, które są wierzące i choć trochę praktykujące.
   Ja również pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 8. Mam trójkę chrześniaków i nie odmówiłam chociaż troszku nie na rękę mi było ale dziecku się nie odmawia. Jedno Maleństwo u siostry. Drugie przyjaciółki a trzecie kuzyna. I tu był mały problem. No ale wolę przemilczeć. :)
  Pozdrawiam ze Szwecji. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No proszę, 3 chrześniaków :) My w święta jedziemy na chrzest bratanicy męża, ale nie jesteśmy chrzestnymi - a szkoda ;) Bo malutka jest moją imienniczką i fajnie było by ją trzymać do chrztu :) No cóż, może innym razem :) Pozdrawiam :)

   Usuń