Przejdź do głównej zawartości

Fasolka szparagowa w sosie pomidorowym (na zimę).

     Co jak co, ale fasolka szparagowa w tym roku znów obrodziła u mnie super. Trzeba więc było pokombinować, co tu z nią zrobić. W słonej zalewie mam zapas zeszłoroczny jeszcze, konserwową też jeszcze mam, więc poszperałam w necie i na blogu Smaki ogrodu znalazłam ciekawy przepis. Właśnie na Fasolkę szparagową w sosie pomidorowym i to się w słoiki wkłada i mamy zapas na zimę :)




     Zachęcam do zaglądania na bloga Smaki ogrodu, bo tam naprawdę ciekawe przepisy można znaleźć. A ja tutaj podaję składniki i sposób wykonania tejże fasolki :) Może  znów ktoś się zainspiruje :)

2 kg żółtej fasolki szparagowej
40 dag marchewki
40 dag cebuli
6-8 łyżek przecieru pomidorowego
2 szk. oleju
2 liście laurowe
6 łyżek cukru
3 łyżki soli
2 łyżki octu 10%
pieprz

     Fasolkę myjemy, odcinamy końcówki i kroimy na 3-cm kawałki.Wrzucamy do garnka.  Zalewamy wodą do poziomu fasolki, dodajemy po łyżce soli i cukru. Gotujemy ok 10 minut i odcedzamy. 
     Cebulę obieramy i kroimy w cienkie półksiężyce. Marchewkę obieramy i ścieramy na tarce o dużych oczkach. Na patelni podgrzewamy 2 szk. oleju, wsypujemy cebulę z marchewką i dusimy ok 15 minut. Następnie dodajemy liście laurowe, 2 łyżki soli, 5 łyżek cukru, pieprzu do smaku i przecier pomidorowy, a na końcu ocet. Mieszamy i dodajemy podgotowaną fasolkę szparagową. Dusimy wszystko razem przez 15 minut i gorące wkładamy do słoików. Zakręcamy i pasteryzujemy je ok 20 minut.

Smacznego :)

P.S. 1. Gdy już fasolkę obgotowałam, i poddusiłam ze wszystkim te 15 minut, to wydawało mi się, że 20 minut pasteryzacji, to za dużo. Więc ja pasteryzowałam słoiki tylko 10 minut i fasolka smakuje super! Jest mięciutka, bo mam swoją, prosto z ogrodu i zaraz po zerwaniu ją zaprawiałam. 

P. S. 2. Jak dla mnie to trochę za dużo jest tego oleju tutaj. 2 szklanki. Następnym razem spróbuję dać półtorej szklanki tylko. Dam później znać - jak taka wersja mi wyjdzie. Bo ta cała fasolka aż pływa w tłuszczu.

P. S. 3. Ja nie podgrzewałam wszystkiego an patelni, bo takiej pojemnej nie mam. Wszystko grzałam i dusiłam w wysokim garnku :) 

Komentarze

  1. Uwielbiam fasolkę, super przepis, może przekonam męża :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja bardzo lubię fasolkę ale mąż nie przepada a dla siebie samej by mi się nie chciało robić.

    OdpowiedzUsuń
  3. kurczę nigdy nie jadłam fasolki szparagowej w sosie pomidorowym nie znałam tego przepisu cóż trzeba wypróbować póki fasolka jest :D zainspirowałaś mnie dzięki :D

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajny pomysł z tą fasolką, zapisuję sobie przepis

    OdpowiedzUsuń
  5. Fajny pomysł, ja uwielbiam fasolkę :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Brzmi naprawdę apetycznie. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
  7. Nigdy nie jadłam fasolki szparagowej w takim wydaniu, a bardzo ją lubię :)

    OdpowiedzUsuń
  8. Wypróbowałam, wyszło super! Polecam przepis!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Zamek z kartonu. Projekt na historię klasa 5.

     Zrobić zamek? Hmmm.... No dobra. Ale z czego i jak się za to zabrać? Ja osobiście nie miałam ani pomysłu, ani weny do takiej pracy. Ale w końcu to nie ja miałam wziąć się za ten projekt. ;) Tylko mój najstarszy syn. Uczeń 5 klasy Szkoły Podstawowej ;)       Wiem, wiem, rok szkolny się kończy, zaraz są wakacje, a ja tu o szkole piszę. No ale muszę się pochwalić :) Najpierw synek wpadł na pomysł, aby zamek wykonać ze sklejki. Nawet fajnie, bo i bardziej wytrzymały by był i fajniej by się prezentował. Tylko skąd wziąć sklejki tyle do tego zamku? I drugie pytanie - jak w tej sklejce będziemy wycinać szczegóły, np. mury wieży, okna, drzwi itp.??? Tato powiedział, że prościej będzie z kartonu. Syn nie bardzo chciał robić zamek z kartonu. Ale ostatecznie na ten tatowy pomysł przystał. Z kartonami nie ma problemu, bo przecież w sklepach ich mnóstwo!      Do wykonania tego zamku potrzebowali: 2 kartonów, farby plakatowe w kolorach brąz, czerń i czerwień, różne pędzelki,  duuuużo

Zapomnieć wyjąć kartę z bankomatu!

     Wiecie, jeszcze o tym myślę i nie daje mi to spokoju. Jak można korzystać z bankomatu i odejść od niego nie zabierając swojej karty???????????? Nie rozumiem tego i oby mi się to nigdy nie przytrafiło!      Wczoraj będąc z mężem na zakupach w mieście, musiałam podejść do tejże ściany płaczu, aby wybrać trochę gotówki. No niestety na bazarkach jeszcze kartą płacić się nie da, więc trzeba mieć gotówkę w portfelu. Przed nami podeszła inna para małżonków do bankomatu ( oboje wyglądali na ok 40 lat). Stali razem przy tym bankomacie, razem zaglądali w monitor bankomatu, ja z moim mężem staliśmy z boku i rozmawialiśmy sobie. W pewnym momencie usłyszałam, jak tamta kobieta mówi do męża, że jej się tutaj coś nie zgadza, bo na koncie mają za dużo kasy! No i że lepiej nie wypłacać żadnej kasy tutaj i że ona chce to wyjaśnić w banku. Odeszli od ściany płaczu.        Wtedy ja podeszłam do bankomatu i stoję i lampię się na monitor, który wyświetla info o stanie konta ( tamtej pary) i zapytuje

Nalewka z brusznicy - czyli z naszej borówki czerwonej.

       W tym roku pierwszy raz byłam z moimi dziećmi i mężem na borówkach w lesie. Ja jako dziecko też chodziłam na borówki, ale raczej ot tak, dla siebie, żeby zjeść je. Jako że lubię robić dżemy dla mojej rodzinki, a także od jakiegoś czasu zbieram przepisy i próbuję zrobić nalewki z różnych owoców, to też mężowski pomysł był taki, abym w tym roku spróbowała zrobić właśnie nalewkę z brusznicy! Byliśmy całą rodziną w lesie - jeszcze w wakacje oczywiście. Mężu wcześniej wyczaił super miejsce, gdzie zbieraliśmy, zbieraliśmy i zbieraliśmy te borówki.        Jak widać mieliśmy jednego dnia trochę tych borówek. Z większości zrobiłam dżemik dla dzieci, ale też zostawiłam trochę na nalewkę. I teraz napiszę właśnie o niej.  NALEWKA NA CZERWONYCH BORÓWKACH Kilogram umytych i oczyszczonych czerwonych owoców borówki lekko pognieść, włożyć do słoja, zalać litrem spirytusu, zamieszać, szczelnie zamknąć i trzymać w miejscu nasłonecznionym tak długo, aż borówki stracą czerwony kolo